Ustawa o podpisach po konferencji uzgodnieniowej, opór centrów

2009-03-18 00:00:00 +0000


Projekt ustawy o podpisach elektronicznych jest obecnie na etapie wprowadzania zmian po konferencji uzgodnieniowej, która odbyła się 11 marca 2009 oraz poprawek wprowadanych przez Rządowe Centrum Legislacyjne.

http://www.mg.gov.pl/Prawo/Projekty+aktow+prawnych/Regulacje+Gospodarcze/

Warto tutaj również odnotować pochodzącą z grudnia 2008 publikację firmy Certum, w której krytyków obecnego stanu podpisu elektronicznego w Polsce określono mianem “naprawiaczy” i “technokratów”.

http://www.unizeto.pl/unizeto/unizeto,pz_stan_pro_now_ust_podp.xml

Przyczyny tak zdecydowanego stanowiska polskich centrów wobec nowej ustawy można doszukiwać się w fakcie, że ubiegły 2008 rok był pierwszym rokiem od wprowadzenia ustawy o podpisie elektronicznym, w którym sprzedaż certyfikatów kwalifikowanych poszybowała do góry, co zapewne przełożyło się na zyski firm.

http://www.certum.pl/certum/199644.xml

Nie widzę podstaw by sądzić, że liczba certyfikatów wzrosła z innych powodów niż wprowadzony bez racjonalnych potrzeb przymus administracyjny wobec płatników ZUS. Przy jego pomocy kilkaset tysięcy firm skłoniono do zastąpienia jednego darmowego certyfikatu ZUS nie jednym, ale co najmniej kilkoma certyfikatami kwalifikowanymi po 300 zł za sztukę. Taki sposób “rynkowej promocji” nieaakceptowanego przez rynek, niszowego i nietrafionego produktu wydaje mi się głęboko niewłaściwy.