Czy można zbudować tanią e-fakturę w oparciu o EDI?

2008-09-26 00:00:00 +0100


EDI jest drugim - po “bezpiecznym podpisie” - mechanizmem ochrony autentyczności i integralności e-faktur dopuszczonym przez polskie rozporządzenie. Biorąc pod uwagę przeciwskuteczność stosowania podpisu kwalifikowanego dla faktur elektronicznych EDI wydaje się być atrakcyjną alternatywą dla firm, które nie chcą przesyłać swoim kontrahentom każdej faktury w postaci dwóch plików wymagających do otwarcia oddzielnych aplikacji (e-faktura w UPC i TP SA).

I faktycznie, EDI jest powszechnie wykorzystywane do fakturowania przez duże sieci handlowe, dla których jest to skuteczna metoda ograniczenia kosztów operacyjnych. Równocześnie jednak wdrożenie EDI pozostaje niedostępne dla większości małych i średnich przedsiębiorstw, które próbując rozszyfrować skróty EDIFACT, EANCOM itd trafiają na barierę kosztową i organizacyjną wdrożenia "pełnego EDI", opartego o komercyjne oprogramowanie (np. Comarch ECOD) i komercyjnego brokera komunikatów EDI (np. EDIson).

Tymczasem odwołanie się przez polskie rozporządzenie do europejskiej dyrektywy EDI (tłumaczenie dostępne na stronie ECR Polska) jako jedynej definicji tego standardu może umożliwić stosunkowo proste i tanie wdrożenie EDI wśród ograniczonej liczby kontrahentów. Rozporządzenie ani dyrektywa nie powołują się bowiem na żadną konkretną implementację EDI taką jak EANCOM. To co narzuca dyrektywa to konieczność podpisania przez dwie strony transakcji umowy (udostępnione wzory nazywa się "umowami modelowymi"). Umowa EDI reguluje następujące kwestie:

Ostatni punkt jest zwykle delegowany do "aneksu technicznego", również udostępnianego z różnymi "umowami modelowymi". Przykładem konkretnej implementacji "aneksu technicznego" opartego o standardy EANCOM jest umowa modelowa opublikowana przez ECR.

Jednak z punktu widzenia logiki EDI - proszę mnie poprawić, jeśli się mylę - możliwe jest samodzielne zbudowanie umowy modelowej i aneksu technicznego w oparciu o własne standardy techniczne, dostosowane do potrzeb i możliwości przedsiębiorstwa. Na przykład, oparcie prywatnego EDI o zaszyfrowany i podpisany niekwalifikowanym certyfikatem email (S/MIME), w którym formatem wymiany dokumentów jest OpenXML , ODF, czyli formaty MS Office 2007 i OpenOffice 2, albo PDF.