ZUS błędnie informuje przedsiebiorców

2008-06-26 00:00:00 +0100


Oddziały ZUS w całej Polsce informują klientów, że obowiązującym terminem wygaśnięcia darmowych certyfikatów niekwalifikowanych jest 21 lipca - informuje Gazeta Prawna. ZUS zasłania się przepisami, bo istotnie na dzień dzisiejszy nie ma żadnego przepisu, który ten termin by zmieniał.

O tym, że taki przepis będzie wiadomo już od dawna, ponieważ pracuje nad nim Sejm. Zgodnie z przedstawionym projektem darmowe certyfikaty będą aktualne do końca okresu ich ważności, także po 21 lipca. Można w związku z tym z dużym prawdopodobieństwem powiedzieć, że taki przepis wejdzie w życie.

Formalizm ZUS wydaje się być w tym przypadku niepotrzebną nadgorliwością lub brakiem zaufania do zapewnień rządu. Być może swoją dolę na “panice certyfikatowej” próbują też ugrać centra certyfikacji. Kolejne rządy z kolei pokpiły sobie sprawę, interesując się tym problemem w przeddzień terminu (podobna sytuacja miała miejsce w 2006 roku).

Przedsiębiorców tradycyjnie wszyscy mają w nosie. Stabilność i przewidywalność prawa w Polsce to puste słowa. Bez odpowiedzi pozostało także pytanie po co w ogóle w ZUS potrzebne są certyfikaty kwalifikowane, skoro od 1999 roku wszystko działało na niekwalifikowanych.