Wdrożenie XAdES-A w itBCG

2009-01-26 00:00:00 +0000


Firma itBCG w wdrożyła arfchiwalny profil XAdES-A w projekcie faktury elektronicznej XAdES-A. Projekt trwał u jednego z największych operatorów telekomunikacyjnych. Rezultatem wdrożenia jest możliwość podpisywania elektronicznych dokumentów operatora najbardziej zaawansowaną formą podpisu XAdES.

Standard XAdES jest międzynarodowym standardem podpisu elektronicznego przeznaczonym dla dokumentów XML oraz przystosowanym do podpisu weryfikowanego certyfikatami kwalifikowanymi. Stosowanie formy XAdES pozwala na archiwizację elektronicznych dokumentów. W obecnym kształcie prawa dokumenty finansowe powinny być przechowywane przez okres 6 lat. Certyfikat kwalifikowany jest odnawiany co 2 lata. W ten sposób formy podpisu XAdES od C do A podnoszą bezpieczeństwo długoterminowego przechowywania podpisanych elektronicznie dokumentów, poprzez umożliwienie weryfikacji podpisu elektronicznego po długim czasie (wiele lat) od jego złożenia.

Przy zachowaniu odpowiednich procedur przedłużania ważności podpisu elektronicznego w formie XAdES, jego weryfikacja jest możliwa niezależnie od faktu odwołania certyfikatu podpisującego czy utraty bezpieczeństwa użytych algorytmów kryptograficznych.

XAdES wykorzystuje znaczniki czasu, które – przy wystawianiu podpisu elektronicznego przez centrum certyfikacyjne – wywołują skutki prawne daty pewnej w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego. Klienci operatora w ten sposób mają zapewniony szybki i łatwy dostęp do dokumentów archiwalnych, które są bezpiecznie przechowywane u operatora.

Źródło: Informacja prasowa itBCG