Starożytne archiwum hakerskich programów

2008-11-29 00:00:00 +0000


Przy okazji porządków na dysku znalazłem zbierane skrzętnie w latach 90-tych archiwum programów hakerskich, zinów, narzedzi do crackowania programów itd. Zbiór ten ma łącznie 45 MB i jest dostępny do przeglądania na podstronie o nazwie Pipeta.

Skąd ta nazwa? Otóż tak nazywał się pierwszy studencki serwer na Wydziale Chemii Politechniki Krakowskiej (pipeta.chemia.pk.edu.pl), na którym to archiwum było utrzymywane i cieszyło się sporą popularnością w kraju i za granicą. Scount był nazwą serwera utrzymywanego nieco później przez kolegę Chopina (z Krakowa, dla odróżnienia od Chopina z Warszawy). Zawartość katalogu ENSI to zbiór publicznie dostępnych narzędzi zebranych do kupy przez kolegów z firmy ENSI i dystrybuowanych na jakiejś konferencji.

W chwili obecnej "hakerskość" zawartych tam programów jest zerowa,  zbiory mają natomiast znaczną wartość  sentymentalną. Pochodzą z czasów, kiedy główną siecią komputerową w Polsce była modemowa sieć Fido, a legendami polskiej sceny crack- i hackerskiej byli El Toro, CSL czy Easy_R, obecnie szacowni prezesi w krajowych i zagranicznych spółkach IT.

http://ipsec.pl/pipeta.html

Uwaga: zamieszczone w tym archiwum materiały mogą być potencjalnie szkodliwe, a ich publikacja służy wyłącznie celom naukowo-badawczym i historycznym. Pobierając jakiekolwiek materiały zrzekasz się wszelkich roszczeń wobec naszego serwisu jakie mogłyby wyniknąć z ich pobranie lub wykorzystania. Ot, znak czasów i art. 269b :)