Prezentacja o filtrowaniu sieci, konferencje we wrześniu

2011-07-11 00:00:00 +0100


W ramach warsztatów Fundacji Panoptykon miałem przyjemność opowiedzieć wraz z Michałem Woźniakiem o tym jak działa filtrowanie Internetu. Warsztaty Panoptykonu miały na celu zebranie opinii i faktów na temat projektowanych regulacji prawnych — ustawy o re-use, filtrowania Internetu i paru innych. Nasza prezentacja miała wyjaśnić koleżankom i kolegom prawnikom techniczne niuanse tego jak działają systemy filtrowania Internetu, zarówno te domowe i komercyjne, jak i te działające w skali całego kraju.

Prezentacja jest dostępna tutaj:

http://www.slideshare.net/kravietz/filtrowanie-sieci-panoptykon

Dyskusja toczona przy okazji była bardzo inspirująca, choć tylko utwierdziła mnie w przekonaniu, że w takich przypadkach absolutnie niezbędne jest formalne zarządzanie zbieranymi w czasie dyskusji faktami i opiniami. W przeciwnym razie ryzykujemy stoczenie się do poziomu niektórych komisji sejmowych, gdzie zamiast procesu gromadzenia faktów i redukcji niepewności mamy chaotyczną wymianę opinii, równie radykalnych co bezpodstawnych (polecam stenogramy z ustawy odpadowej).

Przy okazji pochwalę się, że we wrześniu będę miał okazję zaprezentować swoją prezentację na temat dyrektywy 1999/93/EC w Brukseli oraz na PKI-FORUM w Sankt Petersburgu.