kryptografia

Szyfratory Primesec

Polskie szyfratory-bridge łączące transparentnie dwa segmenty sieci LAN przez szyfrowany tunel. Niski pobór mocy, odporna na wstrząsy obudowa, prosta konfiguracja, wysokie bezpieczeństwo i konkurencyjna cena to podstawowe zalety tych nowych urządzeń.

NSA ujawnia stare szyfry

Amerykańska agencja NSA ujawniła dziewięć nowych dokumentów z lat 1977-98. Dotyczą one różnych opracowanych przez NSA technik kryptograficznych i wcześniej były zastrzeżone jako tajne lub ściśle tajne.

Najstarszy dokument to praca "The Authentication Problem" Jamesa H. Ellisa z 1977 roku podsumowująca wcześniejsze prowadzone wewnątrz NSA i GCHQ dyskusje na temat algorytmu NSE ("Non-Secret Encryption"), który w tym samym roku został niezależnie odkryty przez Rivesta, Shamira i Adlemana i nazwany RSA. Dyskusje te były prowadzone między Ellisem, Cliffordem Cocksem i Malcolmem Williamsonem od początku lat 70-tych i dziś tych trzech badaczy uznaje się za pionierów kryptografii z kluczem publicznym, choć świat dowiedział się o ich odkryciach dopiero w 1997 roku, a oryginalne publikacje z tamtych lat zostały ujawnione w większej partii dopiero teraz.

Syndicate content