e-Deklaracje

Prawdziwe zagrożenie dla e-podatków

Przy okazji zaostrzenia mechanizmów uwierzytelnienia i uproszczenia mechanizmu autoryzacji w ZUS w środowiskach IT przetoczyła się mała debata na temat potencjalnych zagrożeń związanych z oszustwami przy okazji składania różnego deklaracji podatkowych.

Weryfikacja autentyczności PIT za pomocą kilku cech osobowych

Ministerstwo Finansów chce do 1 marca zdążyć z udostępnieniem łatwego w użyciu PIT-37. Łatwość ma polegać na zniesieniu dwóch podstawowych ograniczeń w jego stosowaniu - po pierwsze .indywidualnej zgody na taką formę rozliczenia (ZAW/ZAS), po drugie podpisu kwalifikowanego. Gazeta Prawna ujawnia szczegóły nowych propozycji.

Czy tylko PIT-37 będzie bez e-podpisu?

W kolejnej odsłonie sondowania opinii publicznej Ministerstwo Finansów zaproponowało, by zamiast rezygnować całkowicie z podpisu kwalifikowanego w deklaracjach podatkowych zrobić to tylko dla deklaracji PIT-37, składanych corocznie przez większość Polaków.

Projekt nowelizacji - e-Deklaracje bez ZAW-E

Ministerstwo Finansów opublikowało projekt nowelizacji ordynacji podatkowej wprowadzający znaczne ułatwienia w składaniu deklaracji podatkowych w formie elektronicznej. Zniesiony zostanie m.in. obowiązek uzyskiwania zgody naczelnika urzędu skarbowego (formularze ZAW).

PIT dostępny w e-Deklaracjach

Ministerstwo Finansów opublikowało elektroniczne formularze dla rozliczania podatku dochodowego od osób fizycznych, czyli to co dla większości zwykłych śmiertelników oznacza coroczne rozliczenie podatku do końca kwietnia.

Dostępna specyfikacja wejścia-wyjścia systemu e-Deklaracje

Ministerstwo Finansów udostępniło specyfikację wejścia-wyjścia dla systemu e-Deklaracje uruchomionego na początku stycznia. Specyfikacja pozwala na implementowanie własnych aplikacji wysyłających deklaracje podatkowe do systemu e-Deklaracje przez podmioty, które zgłosiły taką chęć swojemu urzędowi skarbowemu.

Z dniem 1 stycznia 2008 r. rusza system e-Deklaracje

Zgodnie z komunikatem Ministerstwa Finansów od 1 stycznia 2008 podatnicy mają możliwość składania deklaracji podatkowych wyłacznie przez Internet.

Syndicate content