OpenXML (ECMA 376)

Microsoft OpenXML - ECMA 376 - ISO DIS 29500

Tajemnice szyfrowania dokumentów Microsoft Office

W zaktualizowanym niedawno dokumencie "Office Document Cryptography Structure Specification" firma Microsoft ujawniła szczegóły różnych technik kryptograficznych stosowanych w historycznych i bieżących wersjach Microsoft Office. Lektura ciekawa, choćby ze względu na straszliwe algorytmy "szyfrujące" z początku lat 90-tych takie jak XOR.

Testowe pliki z podpisem elektronicznym

Przykładowe pliki w różnych formatach podpisane elektronicznie różnymi aplikacjami dostępnymi na polskim rynku. Pliki są wystawione wyłącznie w celu testowania kompatybilności i interoperacyjności aplikacji do podpisu elektronicznego. Proszę o podawanie źródła przy cytowaniu lub posługiwaniu się tym materiałem.

PKN poparł OpenXML

Komitet Techniczny 182 Polskiego Komitetu Normalizacyjnego zagłosował ZA przyjęciem formatu Microsoft Office OpenXML jako normy ISO 29500. Taki głos zostanie przekazany do ISO.

[Security Standard] Wojna z MS OpenXML

Wojna rozpętała się gdy tylko Microsoft zgłosił swój format dokumentów OpenXML do procesu standardyzacji. Pierwsza bitwa została przegrana - Microsoft zarejestrował OpenXML jako standard ECMA. Wiadomo jednak, że do pewnej klasy powaznych zastosowań konieczne jest posiadanie standardu ISO. I ta bitwa się dopiero rozgrywa - OpenXML jest na etapie głosowania w ISO (OpenXML ma się stać normą ISO 29500). Wojna dotarła także do Polski - Polski Komitet Normalizacyjny widząc co się dzieje poprosił o konsultacje środowiskowe.

Jak edytować OpenXML pod OpenOffice2

Jak działa wczytywanie i zapisywanie dokumentów OpenXML z poziomu OpenOffice2? Czy jest to w ogóle możliwe, a jeśli tak to na ile praktyczne?

Elcomsoft ma problemy ze złamaniem MS Office 2007

Rosyjska firma Elcomsoft dodała do swojego zestawu aplikacji narzędzie do łamania haseł w dokumentach Microsoft Office 2007. Przyznała jednak, że szyfrowanie w nowej wersji Office jest znacznie silniejsze niż w poprzednich - program wykorzystuje algorytm AES z kluczem 128-bit, a hasło użytkownika jest przepuszczane 50 tys. razy przez funkcję SHA-1. Przy otwieraniu i zapisywaniu dokumentu powoduje to minimalne opóźnienie, ale dramatycznie zwiększa czas potrzebny na zgadywanie hasła według słownika.

OpenXML na "szybką ścieżkę" ISO

ISO podjęło decyzję o uruchomieniu procedury przyspieszonej standardyzacji ("fast track") dla formatu dokumentów OpenXML Microsoftu. Ruch ten jest kolejnym krokiem Microsoftu w walce o uznanie stworzonego przez koncern formatu za międzynarodowy standard.

Na razie w konkurencji tej prowadzi OASIS ODF, który jest standardem ISO od kilku miesięcy. Format OpenXML został na razie uznany za standard przez organizację ECMA.

OpenXML zaakceptowany przez ECMA

Organizacja ECMA zaakceptowała zaprojektowany przez Microsoft format OpenXML jako standard ECMA 376 i zapowiedziała wystąpienie do ISO/IEC o przyspieszoną ścieżkę standaryzacji dla OpenXML.

Wymagania wobec kontenera dokumentu elektronicznego

Głównym problemem z jakim musimy się uporać w 2006 roku jest określenie formatu bezpiecznego dokumentu elektronicznego obowiązującego w administracji oraz zgodnej z ustawą o podpisie elekronicznym wymianie dokumentów w biznesie (e-faktury).

Syndicate content