Dokument elektroniczny

Jak się robi podpis elektroniczny? Adobe kupuje EchoSign

Adobe kupiło firmę EchoSign, jednego z największych globalnych dostawców usług podpisu elektronicznego. To dobra okazja by napisać trochę więcej jak wygląda ten rynek.

THeDokument - autorski system dokumentów z bezpiecznym podpisem

Zastosowanie podpisu elektronicznego w polskich warunkach gospodarczych jest niewielkie. Wynika to z wielu przyczyn, jednak głównym problemem pozostaje jak zwykle opłacalność zastosowania nowej technologii. Autorzy systemu THeDokument deklarują, że pozwolą małej firmie zaoszczędzić kilkanaście, a dużej – nawet kilkaset tysięcy złotych rocznie.

6 listopada druga edycja konferencji E-dokument w Warszawie

6 listopada 2008 w Warszawie odbędzie się druga edycja konferencji "E-Dokument" organizowanej przez Migut Media pod patronatem itBCG, PIIT oraz Teleinfo. Patronem honorowym konferencji będzie przewodniczący komisji "Przyjazne Państwo" poseł Janusz Palikot.

Agenda konferencji:

Propozycja osadzenia w prawie depozytu elektronicznego

Stanisław Kalicki z Gdańska proponuje uruchomienie społecznej inicjatywy ustawodawczej w celu stworzenia podstaw prawnych dla usług "depozytu" czy też "notariatu" elektronicznego. Usługa pozwoliłaby jego zdaniem na ograniczenie ilości dokumentów papierowych przetwarzanych i przechowywanych przez firmy oraz instytucje publiczne.

O sprawie napisały już media. Na konferencji prasowej w Sopocie pomysł pozytywnie ocenił europoseł Janusz Lewandowski.

Linki zewnętrzne do stron o podpisie elektronicznym

Poprzednio - do 18 lutego 2008 - do tej strony dodawane były linki do różnych stron oraz doniesień prasowych na temat informatyzacji i podpisu elektronicznego. Ze względu na to że były dodawane w postaci zwykłej listy, stopniowo przestawało to być czytelne. Obecnie zostało to nieco usystematyzowane:

Konferencja "e-Dokument" 13 marca 2008

13 marca 2008 w Warszawie pod patronatem honorowym pani prezes UKE Anny Strężyńskiej odbędzie się konferencja "e-Dokument".

Wstępny program konferencji:

Z dniem 1 stycznia 2008 r. rusza system e-Deklaracje

Zgodnie z komunikatem Ministerstwa Finansów od 1 stycznia 2008 podatnicy mają możliwość składania deklaracji podatkowych wyłacznie przez Internet.

Testowe pliki z podpisem elektronicznym

Przykładowe pliki w różnych formatach podpisane elektronicznie różnymi aplikacjami dostępnymi na polskim rynku. Pliki są wystawione wyłącznie w celu testowania kompatybilności i interoperacyjności aplikacji do podpisu elektronicznego. Proszę o podawanie źródła przy cytowaniu lub posługiwaniu się tym materiałem.

PKN poparł OpenXML

Komitet Techniczny 182 Polskiego Komitetu Normalizacyjnego zagłosował ZA przyjęciem formatu Microsoft Office OpenXML jako normy ISO 29500. Taki głos zostanie przekazany do ISO.

[Security Standard] Wojna z MS OpenXML

Wojna rozpętała się gdy tylko Microsoft zgłosił swój format dokumentów OpenXML do procesu standardyzacji. Pierwsza bitwa została przegrana - Microsoft zarejestrował OpenXML jako standard ECMA. Wiadomo jednak, że do pewnej klasy powaznych zastosowań konieczne jest posiadanie standardu ISO. I ta bitwa się dopiero rozgrywa - OpenXML jest na etapie głosowania w ISO (OpenXML ma się stać normą ISO 29500). Wojna dotarła także do Polski - Polski Komitet Normalizacyjny widząc co się dzieje poprosił o konsultacje środowiskowe.

Oczekiwania wobec dokumentu elektronicznego

Głównym problemem z jakim musimy się uporać w 2006 roku jest określenie formatu bezpiecznego dokumentu elektronicznego obowiązującego w administracji oraz zgodnej z ustawą o podpisie elekronicznym wymianie dokumentów w biznesie (e-faktury).

Jak edytować OpenXML pod OpenOffice2

Jak działa wczytywanie i zapisywanie dokumentów OpenXML z poziomu OpenOffice2? Czy jest to w ogóle możliwe, a jeśli tak to na ile praktyczne?

Elcomsoft ma problemy ze złamaniem MS Office 2007

Rosyjska firma Elcomsoft dodała do swojego zestawu aplikacji narzędzie do łamania haseł w dokumentach Microsoft Office 2007. Przyznała jednak, że szyfrowanie w nowej wersji Office jest znacznie silniejsze niż w poprzednich - program wykorzystuje algorytm AES z kluczem 128-bit, a hasło użytkownika jest przepuszczane 50 tys. razy przez funkcję SHA-1. Przy otwieraniu i zapisywaniu dokumentu powoduje to minimalne opóźnienie, ale dramatycznie zwiększa czas potrzebny na zgadywanie hasła według słownika.

OpenXML na "szybką ścieżkę" ISO

ISO podjęło decyzję o uruchomieniu procedury przyspieszonej standardyzacji ("fast track") dla formatu dokumentów OpenXML Microsoftu. Ruch ten jest kolejnym krokiem Microsoftu w walce o uznanie stworzonego przez koncern formatu za międzynarodowy standard.

Na razie w konkurencji tej prowadzi OASIS ODF, który jest standardem ISO od kilku miesięcy. Format OpenXML został na razie uznany za standard przez organizację ECMA.

ODF 1.1 zaakceptowany przez OASIS

Organizacja OASIS zaakceptowała wersję 1.1 standardu Open Document Format. Równocześnie pojawiły się wtyczki do Microsoft Office pozwalające na czytanie i zapisywanie plików w formacie ODF.

Syndicate content