PKN poparł OpenXML

2007-08-30 00:00:00 +0100


Komitet Techniczny 182 Polskiego Komitetu Normalizacyjnego zagłosował ZA przyjęciem formatu Microsoft Office OpenXML jako normy ISO 29500. Taki głos zostanie przekazany do ISO.

Polski komitet głosował za 17 głosami przy 3 wstrzymujących się i braku głosów przeciwnych. Informacja ta pochodzi z listy dyskusyjnej PTI oraz strony PKN.

Polskie głosowanie było pod wieloma względami bezprecedensowe, bo towarzyszyła mu potężna kampania społeczna przeciwko OpenXML oraz konsultacje zainicjowane przez sam KT PKN.

Dlaczego więc KT 182 zagłosował "za"? Moje prywatne zdanie jest takie że argumentacja przeciwników ISO 29500 była słaba i miejscami niezbyt merytoryczna. A przynajmniej niewystarczająco merytoryczna dla zablokowania standardyzacji OpenXML. Pisałem o tym na blogu SecurityStandard. Ale to jest moje prywatne zdanie - najchętniej przeczytałbym jakiś komentarz lub uzasadnienie pochodzące od samej Komisji.

Na marginesie warto dodać, że podobnie zagłosuje amerykański INCITS. Co ciekawe, polskie głosowanie najpierw odbyło się w Komitecie Technicznym 171 (ds Oprogramowania i Sieci Komputerowych), który zagłosował przeciwko OpenXML ale potem zostało przeniesione do KT 182 (ds. Ochrony Informacji w Systemach Teleinformatycznych).