PIT dostępny w e-Deklaracjach

2008-04-04 00:00:00 +0100


Ministerstwo Finansów opublikowało elektroniczne formularze dla rozliczania podatku dochodowego od osób fizycznych, czyli to co dla większości zwykłych śmiertelników oznacza coroczne rozliczenie podatku do końca kwietnia. Od stycznia do końca marca na stronie e-Deklaracji były dostępne wyłącznie formularze przydatne głównie dla firm i osób prowadzących działalność gospodarczą. Na początku kwietnia pojawiły się nowe formularze: PIT-36, PIT-36L, PIT-37 i PIT-38.

Gdyby ktoś planował rozliczenie się tą drogą z współmałżonkiem to podzielę się rozwiązaniem, którego udzielono mi w Ministerstwie - papierowe zaświadczenie (ZAW-E1) składa każdy z małżonków. Jedno z nich upoważnia w ten sposób drugie - to które ma certyfikat kwalifikowany - do podpisywania deklaracji podpisem elektronicznym. Równocześnie należy złożyć formularz elektroniczny ZAW-E2, również wypełniony dla każdego z małżonków oddzielnie, ale podpisany przez tego który ma certyfikat kwalifikowany. Po otrzymaniu decyzji urzędu skarbowego (ZAS-E) podobnie postępujemy z właściwymi deklaracjami podatkowymi.

PIT może za nas złożyć także biuro rachunkowe lub osoba, która otrzyma upoważnienie w postaci ZAS-E.

Warto zwrócić uwagę, że ze złożeniem PIT nie należy czekać do ostatniej chwili. System nie wydaje UPO od razu, tylko po weryfikacji, z którą czeka jak się wydaje na kolejną publikację listy CRL naszego centrum certyfikacji (Certum udostępnia poza tym OCSP).

Osobiście zdarzyło mi się, że złożony formularz VAT-7 został odrzucony z powodu - jak się potem okazało - błędu systemu. Na szczęście do terminu było jeszcze parę dni więc spokojnie złożyłem go w formie papierowej, a błąd został naprawiony po kilku dniach.