PayPal dołączył do fundacji rozwijającej OpenID

2009-01-29 00:00:00 +0000


Fundacja OpenID poinformowała o wejściu firmy PayPal do zarządu fundacji. Pozornie niewielka zmiana kadrowa może znacznie wzmocnić pozycję protokołu OpenID na rynku.

OpenID staje się powoli standardem de facto jeśli chodzi o dostępność implemenacji oraz rozpowszechnienie w popularnych systemach CMS. Cały czas jest to jest to jednak protokół pozostający na poziomie “zabawki”, którego najpoważniejszym zastosowaniem jest single sign-on do grup dyskusyjnych czy portali społecznościowych.

Barierą , która blokuje wykorzystanie OpenID w poważniejszych zastosowaniach jest brak koncepcji oraz praktycznych doświadczeń ze stosowaniem tego protokołu w środowisku wymagającym silnego uwierzytelnienia. W szczególności brakuje dostawców OpenID zapewniających jakiekolwiek gwarancje obsługiwanej tożsamości. A bez tego można zapomnieć o stosowaniu OpenID w biznesie czy administracji publicznej.

Wejście do zarządu fundacji firmy PayPal dobrze rokuje. W gruncie rzeczy PayPal byłby całkiem niezłym dostawcą OpenID ze względu na sprawdzone w warunkach bojowych systemy zarządzania ryzykiem oraz tożsamością klientów prywatnych i biznesowych (oczywiście na obecnym etapie o kierunku współpracy OpenID-PayPal nie wspomniano ani słowa).

W skład zarządu OpenID poza PayPal wchodzi także Microsoft oraz Yahoo oraz dwie inne osoby.