OpenXML na "szybką ścieżkę" ISO

2007-03-13 00:00:00 +0000


ISO podjęło decyzję o uruchomieniu procedury przyspieszonej standardyzacji (“fast track”) dla formatu dokumentów OpenXML Microsoftu. Ruch ten jest kolejnym krokiem Microsoftu w walce o uznanie stworzonego przez koncern formatu za międzynarodowy standard.

Na razie w konkurencji tej prowadzi OASIS ODF, który jest standardem ISO od kilku miesięcy. Format OpenXML został na razie uznany za standard przez organizację ECMA.

Decyzja ISO wzbudziła wiele kontrowersji w środowisku informatycznym i akademickim, które preferuje format ODF. Osobiście nie wiem, który z nich jest lepszy i tego stanowiska będę się trzymał.

Próbowałem je sobie wyrobić, ale na lekturę obu specyfikacji (kilka tysięcy stron) brak mi czasu. Nie istnieje przy tym rzetelne i obiektywne porównanie obydwu formatów pod względem prawnym i technicznym. Prowadzona w sieci dyskusja jest bardziej ideologiczna niż merytoryczna i sprowadza się do tego że OpenXML jest zły bo został stworzony przez Microsoft, a ODF nawet jeśli jest zły to i tak jest dobry bo nie został stworzony przez Microsoft.

Tymczasem lista technicznych zastrzeżeń do obydwu formatów jest równie długa: