Microsoft LiveID wspiera OpenID

2008-10-29 00:00:00 +0000


Należący do Microsoftu portal Live.com, oferujący między innymi usługę uwierzytelnienia za pomocą LiveID ogłosił testową dostępność protokołu OpenID w wersji 2.0.

LiveID oparty o promowaną  przez Microsoft architekturę CardSpace jest protokołem konkurencyjnym w stosunku do OpenID, choć podobnie jak ten ostatni dostępnym jako standard otwarty. W chwili obecnej żaden z tych protokołów nie jest wykorzystywany w zastosowaniach związanych z odpowiedzialnością prawną lub finansową, za to OpenID zyskało sobie sporą popularność w licznych serwisach społecznościowych, dyskusyjnych i portalach.

Przez uruchomienie usługi OpenID w Live.com Microsoft chce zapewne utrzymać u siebie użytkowników, którzy skuszeni rosnącą modą na OpenID mogliby przenosić się do konkurencyjnych usługodawców. Użytkownicy powinni się z takiego posunięcia tylko cieszyć - LiveID jest promowane przez Microsoft w licznych, mniej lub bardziej przydatnych użytkownikom Windows, serwisach tej firmy. Dostępność OpenID pozwoli wykorzystywać to samo konto do logowania także do serwisów społecznościowych.