Komputery wyborcze

Głosowanie wspomagane elektronicznie – systemy komputerowe są głównym narzędziem służącym do przyjmowania i zliczania głosów. Głosy są oddawane przez wyborców osobiście w lokalach wyborczych na specjalizowanych komputerach wyborczych (ang. voting machines)

Lotto czyli komu ufa e-wyborca?

Każdy kto oglądał kiedyś losowanie Lotto w telewizji zwrócił zapewne uwagę na sposób, w jaki losowane są poszczególne numerki. Aż się prosi by zamiast wielkich, archaicznych urządzeń wykorzystać prosty i zgrabny generator ciągów losowych...

Lotteries, or whom the voter trusts?

The lottery machines used today can come in two primary types, depending on how the numbers are mixed and chosen: in gravitational machines the numbered balls mix freely in a rotating drum until one of them eventually falls into some kind of tube. The other type mixes lightweight, hollow number balls using compressed air and are sucked into a result tube by the pressure difference.

E-voting: omówienie raportu Zettera

Tuż po wyborach w 2006 roku Kim Zetter z Wired złożył w amerykańskiej komisji wyborczej wniosek o dostęp do informacji publicznej (FOIA), prosząc o informacje o konkretnych problemach jakie wystąpiły w trakcie tych wyborów. Z uzyskanych informacji skompilował tabelę, która jest niezwykle pouczającym zbiorem faktów, pokazujących czego należy oczekiwać po obecnych wersjach komputerów wyborczych w prawdziwych wyborach w skali kraju.

E-voting - głosowanie wspomagane elektronicznie i przez Internet

Klasyfikacja metod e-votingu

Metody głosowania elektronicznego można podzielić na trzy rodzaje:

Brytyjski raport o e-votingu

Brytyjska Komisja Wyborcza opublikowała raport na temat brytyjskich pilotów głosowania elektronicznego, określając ryzyka z nim związane jako "znaczne i nieakceptowalne", rekomendując równocześnie zatrzymanie projektów pilotażowych dopóki nie zostanie wypracowana spójna strategia określająca co właściwie takie głosowanie ma dać.

[Security Standard] Nowości w e-votingu

Opracowany przez Davida Chauma system głosowania elektronicznego Punchscan wygrał konkurs VoComp na najlepszy mechanizm e-votingu. System został wybrany spośród czterech kandydatów - to i tak sporo, biorąc pod uwagę złożoność budowy takiego systemu. Jego najbliższy konkurent, Pret-A-Vote, odpadł w ostatniej chwili gdy zespół sędziów analizujący jego kod źródłowy odkrył poważną słabość generatora liczb losowych.

Klapa wyborów w Szkocji

Jak donosi korespondentka GW z Edynburga, Szkocję spotkała klapa wyborcza podobna do tej jaką w Polsce przeżyliśmy w 2002 roku. Wyborcy nie doczekali się jeszcze oficjalnych wyników, bo system który miał je podać w dwie godziny nadal je przetwarza.

Krytycznie o wyborach przez Internet

Stowarzyszenie Internet Society Poland opublikowało oficjalne stanowisko w sprawie wyborów powszechnych prowadzonycch przez Internet bądź przy użyciu komputerów wyborczych - ogólnie nazywanych wyborami elektronicznymi.

Stanowisko zostało stworzone w odpowiedzi na dwa zjawiska - pierwszym była entuzjastyczna wobec "elektronicznej demokracji" inicjatywa Polski Młodych. Drugim - nasilający się lobbing producentów komputerów wyborczych, dla których Polska z jej 38 mln obywateli i 23 tys. okręgów wyborczych jest atrakcyjnym rynkiem zbytu.

Syndicate content