Głosowanie przez Internet

Głosowanie przez Internet – głosy są oddawane zdalnie z dowolnej lokalizacji za pomocą Internetu, a ich przyjmowaniem i zliczaniem zajmuje się centralny komputerowy system wyborczy

Pierwsze weryfikowalne e-wybory zastosowane w praktyce

Takoma Park (stan Maryland, USA), 3 listopada 2009 – po raz pierwszy na świecie, wykorzystano w oficjalnych wyborach system, w którym głosujący mogą sprawdzić, czy ich tajne głosy zostały poprawnie zapisane i zliczone. Takoma Park przeprowadza wybory prezydenta miasta oraz radnych na dwuletnie kadencje z wykorzystaniem nowego systemu głosowania - Scantegrity. Głosuje się za pomocą markera i papierowych kart wyborczych, z tym że po oddaniu głosu karty są skanowane, a następnie zliczane elektronicznie. Po oddaniu głosu w lokalu wyborczym, wyborca może sprawdzić, czy „kody potwierdzające” związane z jego głosem zostały opublikowane na stronie www komisji wyborczej.

e-Voting trochę jakby dla geeków...

Po testowym głosowaniu przy pomocy systemu E-Glosowanie.org mam mieszane uczucia. Sam proces głosowania wydaje się być bardzo skomplikowany z punktu widzenia wyborcy nie będącego specjalistą IT.

Ruszyła rejestracja w projekcie e-Głosowanie.org

Konferencją prasową serwis e-Głosowanie.org rozpoczął rejestrację użytkowników do testowych wyborów internetowych, które odbędą się 4 czerwca.

E-voting - głosowanie wspomagane elektronicznie i przez Internet

Klasyfikacja metod e-votingu

Metody głosowania elektronicznego można podzielić na trzy rodzaje:

Brytyjski raport o e-votingu

Brytyjska Komisja Wyborcza opublikowała raport na temat brytyjskich pilotów głosowania elektronicznego, określając ryzyka z nim związane jako "znaczne i nieakceptowalne", rekomendując równocześnie zatrzymanie projektów pilotażowych dopóki nie zostanie wypracowana spójna strategia określająca co właściwie takie głosowanie ma dać.

[Security Standard] Nowości w e-votingu

Opracowany przez Davida Chauma system głosowania elektronicznego Punchscan wygrał konkurs VoComp na najlepszy mechanizm e-votingu. System został wybrany spośród czterech kandydatów - to i tak sporo, biorąc pod uwagę złożoność budowy takiego systemu. Jego najbliższy konkurent, Pret-A-Vote, odpadł w ostatniej chwili gdy zespół sędziów analizujący jego kod źródłowy odkrył poważną słabość generatora liczb losowych.

Krytycznie o wyborach przez Internet

Stowarzyszenie Internet Society Poland opublikowało oficjalne stanowisko w sprawie wyborów powszechnych prowadzonycch przez Internet bądź przy użyciu komputerów wyborczych - ogólnie nazywanych wyborami elektronicznymi.

Stanowisko zostało stworzone w odpowiedzi na dwa zjawiska - pierwszym była entuzjastyczna wobec "elektronicznej demokracji" inicjatywa Polski Młodych. Drugim - nasilający się lobbing producentów komputerów wyborczych, dla których Polska z jej 38 mln obywateli i 23 tys. okręgów wyborczych jest atrakcyjnym rynkiem zbytu.

Syndicate content