Bezpieczeństwo e-votingu

Raporty, opracowania, publikacje i doniesienia prasowe na temat bezpieczeństwa wszelkich form e-votingu.

Scratch, Click & Vote - e-voting po polsku

W serwisie e-Print można znaleźć publikację Mirosława Kutyłowskiego i Filipa Zagórskiego zatytułowaną "Scratch, Click & Vote: E2E voting over the Internet". Jak rozumiem, jest ona podstawą teoretyczną systemu e-Glosowanie przygotowywanego przez Polskę Młodych.

Diebold przyznał się do dziur w komputerach wyborczych

Amerykański producent komputerów do głosowania  Premier Election Systems (dawniej Diebold) przyznał, że w produkowanych przez niego urządzeniach od ponad dziesięciu lat obecny jest błąd, powodujący w niektórych przypadkach gubienie głosów zanim zostaną policzone.

Lotto czyli komu ufa e-wyborca?

Każdy kto oglądał kiedyś losowanie Lotto w telewizji zwrócił zapewne uwagę na sposób, w jaki losowane są poszczególne numerki. Aż się prosi by zamiast wielkich, archaicznych urządzeń wykorzystać prosty i zgrabny generator ciągów losowych...

Lotteries, or whom the voter trusts?

The lottery machines used today can come in two primary types, depending on how the numbers are mixed and chosen: in gravitational machines the numbered balls mix freely in a rotating drum until one of them eventually falls into some kind of tube. The other type mixes lightweight, hollow number balls using compressed air and are sucked into a result tube by the pressure difference.

Ohio mówi "nie" e-votingowi

Kolejny amerykański stan - Ohio - opublikował miażdżący raport na temat bezpieczeństwa systemów głosowania elektronicznego promowanych w USA.

Kalifornia nadal ma wątpliwości co do e-votingu

Sekretarz stanu, Debra Bowen, zablokowała większość modeli komputerów wyborczych w Kalifornii po publikacji raportu sporządzonego na jej zlecenie przez naukowców z University of California.

E-voting - głosowanie wspomagane elektronicznie i przez Internet

Klasyfikacja metod e-votingu

Metody głosowania elektronicznego można podzielić na trzy rodzaje:

Brytyjski raport o e-votingu

Brytyjska Komisja Wyborcza opublikowała raport na temat brytyjskich pilotów głosowania elektronicznego, określając ryzyka z nim związane jako "znaczne i nieakceptowalne", rekomendując równocześnie zatrzymanie projektów pilotażowych dopóki nie zostanie wypracowana spójna strategia określająca co właściwie takie głosowanie ma dać.

[Security Standard] Nowości w e-votingu

Opracowany przez Davida Chauma system głosowania elektronicznego Punchscan wygrał konkurs VoComp na najlepszy mechanizm e-votingu. System został wybrany spośród czterech kandydatów - to i tak sporo, biorąc pod uwagę złożoność budowy takiego systemu. Jego najbliższy konkurent, Pret-A-Vote, odpadł w ostatniej chwili gdy zespół sędziów analizujący jego kod źródłowy odkrył poważną słabość generatora liczb losowych.

Nowe dziury w komputerach do e-votingu

Audyt trzech amerykańskich komputerów do głosowania wykonany przez Uniwersytet Kalifornijski na zlecenie sekretarza tego stanu ujawnił szereg dziur i podatności w urządzeniach firm Sequoia, Diebold i HART.

Ron Rivest: "Nie ufajcie e-votingowi"

"- Głosowanie elektroniczne jest tak podatne na manipulacje, że należy go unikać za wszelką cenę" - mówił Ron Rivest na konferencji Usenix. W swoim wystąpieniu Rivest mówił, że głosowanie elektroniczne ma wszystkie wady głosowania korespondencyjnego plus jeszcze trochę swoich własnych. Następnie przytaczył wszystkie znane argumenty świadczące o podatności e-votingu na manipulacje.

Amerykanie chcą bezpiecznego e-votingu (plus raport GAO)

Do amerykańskiego Kongresu dotarł projekt ustawy HR 811, która ma chronić bezpieczeństwo wyborów wspomaganych elektronicznie.

Krytycznie o wyborach przez Internet

Stowarzyszenie Internet Society Poland opublikowało oficjalne stanowisko w sprawie wyborów powszechnych prowadzonycch przez Internet bądź przy użyciu komputerów wyborczych - ogólnie nazywanych wyborami elektronicznymi.

Stanowisko zostało stworzone w odpowiedzi na dwa zjawiska - pierwszym była entuzjastyczna wobec "elektronicznej demokracji" inicjatywa Polski Młodych. Drugim - nasilający się lobbing producentów komputerów wyborczych, dla których Polska z jej 38 mln obywateli i 23 tys. okręgów wyborczych jest atrakcyjnym rynkiem zbytu.

Ciber Inc utracił uprawnienia certyfikacyjne

Dopiero teraz upubliczniono informację że amerykańska Election Assistance Commission odebrała firmie Ciber Inc uprawnienia za liczne zaniedbania w procedurach certyfikacji. Firma Ciber Inc była największym laboratorium zajmującym się testowaniem bezpieczeństwa i certyfikacją amerykańskich systemów wyborczych. Niezależny audyt miał być m.in. gwarancją bezpieczeństwa tych systemów i uczciwości wyborów.

Syndicate content