Bezpieczeństwo e-votingu

Raporty, opracowania, publikacje i doniesienia prasowe na temat bezpieczeństwa wszelkich form e-votingu.

Scratch, Click & Vote - e-voting po polsku

W serwisie e-Print można znaleźć publikację Mirosława Kutyłowskiego i Filipa Zagórskiego zatytułowaną "Scratch, Click & Vote: E2E voting over the Internet". Jak rozumiem, jest ona podstawą teoretyczną systemu e-Glosowanie przygotowywanego przez Polskę Młodych.

Diebold przyznał się do dziur w komputerach wyborczych

Amerykański producent komputerów do głosowania  Premier Election Systems (dawniej Diebold) przyznał, że w produkowanych przez niego urządzeniach od ponad dziesięciu lat obecny jest błąd, powodujący w niektórych przypadkach gubienie głosów zanim zostaną policzone.

Lotteries, or whom the voter trusts?

The lottery machines used today can come in two primary types, depending on how the numbers are mixed and chosen: in gravitational machines the numbered balls mix freely in a rotating drum until one of them eventually falls into some kind of tube. The other type mixes lightweight, hollow number balls using compressed air and are sucked into a result tube by the pressure difference.

Lotto czyli komu ufa e-wyborca?

Każdy kto oglądał kiedyś losowanie Lotto w telewizji zwrócił zapewne uwagę na sposób, w jaki losowane są poszczególne numerki. Aż się prosi by zamiast wielkich, archaicznych urządzeń wykorzystać prosty i zgrabny generator ciągów losowych...

Ohio mówi "nie" e-votingowi

Kolejny amerykański stan - Ohio - opublikował miażdżący raport na temat bezpieczeństwa systemów głosowania elektronicznego promowanych w USA.

Kalifornia nadal ma wątpliwości co do e-votingu

Sekretarz stanu, Debra Bowen, zablokowała większość modeli komputerów wyborczych w Kalifornii po publikacji raportu sporządzonego na jej zlecenie przez naukowców z University of California.

E-voting - głosowanie wspomagane elektronicznie i przez Internet

Klasyfikacja metod e-votingu

Metody głosowania elektronicznego można podzielić na trzy rodzaje:

Brytyjski raport o e-votingu

Brytyjska Komisja Wyborcza opublikowała raport na temat brytyjskich pilotów głosowania elektronicznego, określając ryzyka z nim związane jako "znaczne i nieakceptowalne", rekomendując równocześnie zatrzymanie projektów pilotażowych dopóki nie zostanie wypracowana spójna strategia określająca co właściwie takie głosowanie ma dać.

[Security Standard] Nowości w e-votingu

Opracowany przez Davida Chauma system głosowania elektronicznego Punchscan wygrał konkurs VoComp na najlepszy mechanizm e-votingu. System został wybrany spośród czterech kandydatów - to i tak sporo, biorąc pod uwagę złożoność budowy takiego systemu. Jego najbliższy konkurent, Pret-A-Vote, odpadł w ostatniej chwili gdy zespół sędziów analizujący jego kod źródłowy odkrył poważną słabość generatora liczb losowych.

Nowe dziury w komputerach do e-votingu

Audyt trzech amerykańskich komputerów do głosowania wykonany przez Uniwersytet Kalifornijski na zlecenie sekretarza tego stanu ujawnił szereg dziur i podatności w urządzeniach firm Sequoia, Diebold i HART.

Ron Rivest: "Nie ufajcie e-votingowi"

"- Głosowanie elektroniczne jest tak podatne na manipulacje, że należy go unikać za wszelką cenę" - mówił Ron Rivest na konferencji Usenix. W swoim wystąpieniu Rivest mówił, że głosowanie elektroniczne ma wszystkie wady głosowania korespondencyjnego plus jeszcze trochę swoich własnych. Następnie przytaczył wszystkie znane argumenty świadczące o podatności e-votingu na manipulacje.

Amerykanie chcą bezpiecznego e-votingu (plus raport GAO)

Do amerykańskiego Kongresu dotarł projekt ustawy HR 811, która ma chronić bezpieczeństwo wyborów wspomaganych elektronicznie.

Krytycznie o wyborach przez Internet

Stowarzyszenie Internet Society Poland opublikowało oficjalne stanowisko w sprawie wyborów powszechnych prowadzonycch przez Internet bądź przy użyciu komputerów wyborczych - ogólnie nazywanych wyborami elektronicznymi.

Stanowisko zostało stworzone w odpowiedzi na dwa zjawiska - pierwszym była entuzjastyczna wobec "elektronicznej demokracji" inicjatywa Polski Młodych. Drugim - nasilający się lobbing producentów komputerów wyborczych, dla których Polska z jej 38 mln obywateli i 23 tys. okręgów wyborczych jest atrakcyjnym rynkiem zbytu.

Ciber Inc utracił uprawnienia certyfikacyjne

Dopiero teraz upubliczniono informację że amerykańska Election Assistance Commission odebrała firmie Ciber Inc uprawnienia za liczne zaniedbania w procedurach certyfikacji. Firma Ciber Inc była największym laboratorium zajmującym się testowaniem bezpieczeństwa i certyfikacją amerykańskich systemów wyborczych. Niezależny audyt miał być m.in. gwarancją bezpieczeństwa tych systemów i uczciwości wyborów.

Syndicate content