Nowy ePUAP przyjaźniejszy dla użytkownika

Zgodnie z zapowiedziami MSWiA udostępniło nową wersję serwisu ePUAP, znacznie wygodniejszą w codziennym użyciu.

CPI zapowiadało zmiany pod koniec grudnia i dziś można sprawdzić w praktyce jak wyglądają one od strony użytkownika.

To co zauważyłem na pierwszy rzut oka:

  • Logowanie na jednej stronie zamiast na dwóch (najpier login, potem hasło), jak w starej wersji. W końcu można korzystać normalnie z funkcji zapamiętywania hasła.
  • Duże zmiany w menu obsługi dokumentów. W poprzedniej wersji ePUAP nad dokumentem wisiała ogromna chmura ok. 20 przycisków (Weryfikuj, Podpisz, Wyślij próbnie itd). Obecnie zostały one schowane w "Opcjach zaawansowanych", a w podstawowym widoku zostało tylko kilka.
  • Radykalnie poprawiła się ogólna czytelność stron - są to głównie proste zmiany w stylach takie jak ramki, kontrasty napisów, tytułów, wyraźne wyeksponowanie napisów typu "Podpis jest poprawny" itd. Ale efekt jest bardzo dobry.

Ogólnie ePUAP zaczyna coraz bardziej przypominać trochę bardziej rozbudowanego webmaila zamiast labiryntu dla fanatyków kryptografii i wszystko zmierza w bardzo dobrą stronę. Dobrze, że CPI robi to teraz, gdy serwis nadal jest dostępny niszowej grupie posiadaczy certyfikatu kwalifikowanego, przed premierą zaufanego profilu, który z pewnością zwiększy liczbę użytkowników.

Trzeba także podkreślić, że ePUAP jest pierwszym dostępnym dla zwykłego obywatela systemem przypominającym, że administracja publiczna Rzeczpospolitej Polskiej powinna być jednym organizmem zamiast zbioru autonomicznych wysepek realizujących przypadkowe i często sprzeczne interesy lokalnych książąt. Drugim takim systeemm ma szansę się stać planowany SSDIP.