zus

Ujawniona oficjalna specyfikacja Płatnika ZUS (KSI MAIL)!

Adwokat Artur Kmieciak działający w imieniu Sergiusza Pawłowicza uzyskał w końcu specyfikację protokołu KSI MAIL używanego przez program Płatnik Teletransmisja - po ponad pięciu latach sądowych potyczek z ZUS. Format paczek został ujawniony już w 2002 roku przez Pawła Hikierta, który odtworzył go na podstawie analizy struktury paczek Płatnika. Obecnie udostępniony dokument jest jednak oficjalną specyfikacją, pochodzącą z Prokomu i będącą własnością ZUS.

Certyfikat kwalifikowany obowiązkowy dla firm

Od 2008 przedsiębiorcy będą musieli podpisywać deklaracje do ZUS bezpiecznym podpisem elektronicznym. Dla przedsiębiorców oznacza to konieczność zakupu odpowiednich certyfikatów. Czasu zostało niewiele, a tymczasem mało kto w ogóle zdaje sobie sprawę z tego, że taki obowiązek wejdzie w życie.

Obowiązek składania deklaracji składkowych do ZUS drogą elektroniczną dotyczy wszystkich firm zatrudniających powyżej pięciu osób. Dotychczas deklaracje te były podpisywane darmowymi certyfikatami wystawianymi na zlecenie ZUS przez jedno z centrów certyfikacji.

Od 2008 ma się to zmienić i to radykalnie – deklaracje mają być podpisywane tzw. bezpiecznym podpisem elektronicznym przy użyciu certyfikatu kwalifikowanego. Każda firma składająca deklaracje do ZUS będzie musiała taki certyfikat uzyskać.

Uzasadnienie wyroku w sprawie ZUS, KSI MAIL i Janosika

Adwokat Artur Kmieciak, który nieodpłatnie pomógł środowisku open-source w sprawie Janosika udostępnił nam kopię uzasadnienia wyroku jaki sąd wydał w tej sprawie 8. grudnia 2006 roku (warto przypomnieć, że sprawa ciągnęła się od 2004 roku). W uzasadnieniu wyroku sąd wskazał na kilka istotnych faktów:

<

ul>

  • W umowie z 1997 roku na wykonanie systemu zawartej z Prokomem ZUS zobowiązał się do zachowania tajemnicy o szczegółach działania systemu. Jednak za nadrzędne sąd uznał prawo do informacji publicznej, przysługujące obywatelowi, który poniekąd ten system sfinansował ze swoich składek i podatków: "wszystko co dotyczy szeroko rozumianej relacji między obywatelem i państwem (w tym także podmiotami uczestniczącymi w egzekwowaniu różnorakich obowiązków nakładanych na uczestników obrotu prawnego) jest informacją puliczną".
  • Syndicate content