Certyfikat kwalifikowany obowiązkowy dla firm

Od 2008 przedsiębiorcy będą musieli podpisywać deklaracje do ZUS bezpiecznym podpisem elektronicznym. Dla przedsiębiorców oznacza to konieczność zakupu odpowiednich certyfikatów. Czasu zostało niewiele, a tymczasem mało kto w ogóle zdaje sobie sprawę z tego, że taki obowiązek wejdzie w życie.

Obowiązek składania deklaracji składkowych do ZUS drogą elektroniczną dotyczy wszystkich firm zatrudniających powyżej pięciu osób. Dotychczas deklaracje te były podpisywane darmowymi certyfikatami wystawianymi na zlecenie ZUS przez jedno z centrów certyfikacji.

Od 2008 ma się to zmienić i to radykalnie – deklaracje mają być podpisywane tzw. bezpiecznym podpisem elektronicznym przy użyciu certyfikatu kwalifikowanego. Każda firma składająca deklaracje do ZUS będzie musiała taki certyfikat uzyskać.

Sam ZUS będzie musiał przyjmować dokumenty z bezpiecznym podpisem już od lipca 2007.

Więcej w artykule przygotowanym przeze mnie i Artura Kmieciaka:

Comments

Comment viewing options

CAPTCHA
This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
Select your preferred way to display the comments and click "Save settings" to activate your changes.

Bardzo dobry artykul.

Dwukrotna wizyta w przedstawicielstwie centrum certyfikacji nie jest konieczna, wystarczy jedna wizyta przy podpisaniu umowy, a pozniej zestaw do e-podpisu jest dostarczany klientowi poczta/kurierem.

Chyba nie ma az kilku milionow platnikow skladek ZUS, jednak kilkaset tysiecy - to mozliwe. Tak czy owak, owszem, moze byc goraco, jesli wszyscy beda czekac na ostatnia chwile. Moze byc co najmniej tak jak przy wymianie praw jazdy i dowodow osobistych...