Archiwum IPSec.pl od 22. listopada 2002 do 28. stycznia 2003

2008-05-21 00:00:00 +0100


Wirus MS SQL
Sergiusz Pawłowicz
wtorek, 28. stycznia 2003

W sobotę 25 stycznia br., wczesnym rankiem czasu europejskiego, zaatakowano wielu dostawców internetu, zarówno małych, jak i wielkich, na całym świecie. Niektórych łącz kręgosłupowych do teraz nie udało się przywrócić do normalnego działania.

Przyczyną ataku był błąd w serwerze Microsoft SQL. Wirus, który wykorzystywał ten błąd, łączył się z serwerem SQL, nakazując mu wykonanie tysięcy równoległych połączeń do losowo wybranych miejsc w internecie. Spowodowało to znaczne przeciążenie łączy nie tylko serwerowni, wykorzystujących serwery Microsofta, ale przede wszystkim sieci kręgosłupowej, a więc połączeń między operatorami. Zostały również zaatakowane niektóre z sieci użytkowników całkowicie postronnych, nieco przytłumione przez odległość, lecz wolniejsze łącza mogły zostać całkowicie wysycone.

Konsekwencje przeciążenia są znaczne. Wielu operatorów do niedzieli odnotowuje dodatkowy ruch na poziomie 30-50 Mbit, co uniemożliwia normalną pracę sieci.

Błąd wykorzystywany przez wirusa został ujawniony dość dawno, Microsoft wydał swego czasu tzw. łatę (ang. "patch"), lecz łata ta została przez wielu administratorów serwerów zignorowana, gdyż była... uciążliwa w instalacji. Poza tym łata interferowała z innymi poprawkami, i łatwo było przykryć ją innymi plikami, powodując nieskuteczność zabezpieczeń.

Jednak podstawową przeczyną tak znacznego rozpowszechnienia wirusa był brak odpowiednich zabezpieczeń sieci. Nawet prosta ściana ogniowa (ang. "firewall") potrafiłaby zatrzymać atak wirusa. Wielce znaczący był również moment ataku - w weekendy wielu operatorów ma znacznie mniejszą obsadę administracyjną, co znakomicie przyczyniło się do rozwoju choroby.

W Polsce również wiele sieci kręgosłupowych jest ciągle atakowanych, należą do nich Internet Partners, Telia, sieć akademicka POL-34. Średnie przepustowości ataku to 20 - 30 megabitów.

Wielu operatorów nie inwestuje w wystarczająco mocny sprzęt, aby poza routingiem (przekazywaniem pakietów między węzłami sieci) można było dokonywać analizy łącz w czasie rzeczywistym. Znacznie utrudnia to eliminację problemu - po prostu jest trochę tak, że administrator patrzy na czarną skrzynkę, która rozgrzewa się coraz bardziej... Oczywiście winne są temu oszczędności w branży telekomunikacyjnej, znacznie przekraczające zdrowy rozsądek.

Sergiusz Pawłowicz, analityk sieci i systemów komputerowych, właściciel firmy IT-ZONE z Wrocławia.

Analiza robaka SQL Sapphire http://www.techie.hopto.org/sqlworm.html


Bazy danych łatwo dostępne w Rosji
Paweł Krawczyk
piątek, 24. stycznia 2003

Z rosyjskiego operatora telefonii GSM, firmy MTS wyciekły dane osobowe ok. 5 mln klientów, osób prywatnych i instytucji. Skradziona baza zawiera nie tylko nazwiska i adresy, ale także prywatne numery telefonów, numery identyfikacji podatkowej, paszportów itd. Płyty CD z bazą MTS są sprzedawane np. na moskiewskich bazarach elektronicznych w cenie ok. 60 USD za komplet. Firma zaprzecza, jakoby baza została ukradziona przez włamywaczy lub nielojalnych pracowników, jednak według rosyjskich mediów operator nie jest jedynym posiadaczem tej bazy - dostęp do niej na mocy ustawy SORM-2 posiada szereg urzędów administracji publicznej, milicji oraz służb specjalnych, wszyscy oni mogli potencjalnie odsprzedać bazę handlarzom. Praktyka taka jest w Rosji powszechna, w 1998 roku w podobny sposób pojawiła sie na rynku baza 100 tys. klientów operatora Vimpelcom, na bazarach można kupić również bazy pochodzące z urzędów wojewódzkich, miejskich, policji, wydziałów ruchu drogowego i innych.

The Moscow Times: ,,MTS Database on Black Market'' http://www.moscowtimes.ru/stories/2003/01/22/001.html


Liczby losowe w procesorze VIA
Paweł Krawczyk
piątek, 24. stycznia 2003

Nowy procesor VIA C3 posiada wbudowany generator Padlock dostarczający ciąg losowy o natężeniu, w zależności od trybu pracy, 750 kbit/sek do 6 Mbit/sek. Dane są dostarczane aplikacjom w porcjach po 32 bity za pomocą instrukcji rozszerzającej zestaw standardowych komend procesorów x86. Według VIA w chwili obecnej trwa zlecony firmie Cryptography Research audyt technicznej strony generatora Padlock. Dodajmy, że jest to ta sama firma, która analizowała generator Intela i wynik audytu będzie interesującym porównaniem obu rozwiązań. Opublikowanie raportu przez VIA jest zapewne także podstawowym warunkiem zaakceptowania nowego układu przez rynek do poważnych zastosowań.

VIA Padlock Data Encryption Engine http://www.via.com.tw/en/viac3/padlock.jsp


Analiza ataków na BGP
Paweł Krawczyk
poniedziałek, 20. stycznia 2003

Covery, Cook i Franz z firmy Cisco opublikowali analizę ataków na BGP (protokół dynamicznego routingu), w zaprezentowanej przez Schneiera metodzie drzewa ataków. Metoda ta polega na wypisaniu każdego możliwego ataku na elementy protokołu w postaci drzewa powiązanego praktycznymi możliwościami przeprowadzenia danych ataków (np. pozyskanie hasła uwierzytelniającego MD5 można osiągnąć za pomocą podsłuchu lub wyłudzenia). Końcem każdej ,,gałęzi'' takiego drzewa jest sumaryczny koszt (lub prawdopodobieństwo) przeprowadzenia konkretnego ataku. Zaprezentowana analiza będzie przydatna dla zrozumienia idei drzewa ataków, zwłaszcza że protokół BGP jest dobrze znany i udokumentowany.

Covery, Cook, Franz (Cisco) ,,An Attack Tree for the Border Gateway Protocol'' http://www.ietf.org/internet-drafts/draft-convery-bgpattack-00.txt


Uwaga na używane dyski
Paweł Krawczyk
poniedziałek, 20. stycznia 2003

Według przeprowadzonych na MIT badań, ze 129 używanych dysków na eBay 69 zawierało możliwe do odtworzenia pliki, a 49 - informacje, które powinny być traktowane jako poufne i stanowiące zagrożenie dla prywatności wcześniejszych użytkowników. Według Gartnera w ubiegłym roku wymieniono w USA ponad 150 tys. twardych dysków, z których część trafiła na wysypiska, a część na rynek wtórny. Pozostaje zatem przypomnieć każdemu, kto chce się rozstać ze swoim dotychczasowym dyskiem, że absolutnym minimum jest jego sformatowanie, a zalecanym - nadpisanie przy pomocy odpowiednich narzędzi.

Justin Pope, AP: ,,Sanitized hard drives prove data trove" http://www.sunspot.net/technology/bal-drives0115,0,2320111.story?coll=bal-business-headlines


Wycieki ze sterowników kart sieciowych
Paweł Krawczyk
wtorek, 7. stycznia 2003

Wiele sterowników kart sieciowych dla różnych systemów operacyjnych mimowolnie wypuszcza fragmenty informacji w polach dopełnienia ramek Ethernet. Problem został odkryty przez ludzi z @stake i wynika z braku stosowania się do RFC1042, które wymaga by niewykorzystane bajty w ramkach, w których pole danych jest krótsze niż 46 bajtów były wypełniane zerami. Tymczasem wiele sterowników pomija etap zerowania, nadpisując po prostu początkowy fragment bufora nowymi danymi i wysyłając cały bufor w sieć. Niewykorzystana przestrzeń bufora może zawierać zatem dane, wysłane w poprzednich pakietach do innych hostów. W chwili obecnej brakuje konkretnych informacji, które sterowniki posiadają ten błąd i kiedy zostaną one poprawione. Więcej szczegółów można odnaleźć na stronach CERT.

CERT VU#412115 http://www.kb.cert.org/vuls/id/412115


Amerykanie boją się outsourcingu
Paweł Krawczyk
wtorek, 7. stycznia 2003

Jak donosi New York Times, Amerykanie obawiają się wzrastającej skali outsourcingu usług informatycznych. Coraz więcej amerykańskich danych jest przetwarzanych poza granicami tego kraju, tam powstaje także coraz więcej oprogramowania wykorzystywanego później w USA. Powód takiej migracji jest oczywisty - koszty pracy programistów są o wiele niższe np. w Rosji czy Indiach, niż w Stanach czy UE. Jednak część komentatorów zaczyna zwracać uwagę na potencjalne zagrożenia, jakie stwarza dla gospodarki i obronności kraju produkcja oprogramowania poza kontrolą amerykańskiej administracji.

Przypomnijmy, że w latach 80-tych Zachód celowo organizował przecieki limitowanych przez COCOM technologii, aby podrzucić blokowi wschodniemu komputery z wbudowanymi ,,tylnymi drzwiami''.

Czyżby sytuacja miała się teraz odwrócić?

NY Times: John Schwartz ,,Experts See Vulnerability as Outsiders Code Software'' http://www.nytimes.com/2003/01/06/technology/06OUTS.html


Chrootkit
Paweł Krawczyk
piątek, 3. stycznia 2003

Chrootkit jest narzędziem diagnostycznym służącym do wykrywania zainstalowanych w systemie rootkitów, czyli ,,kukułczych jaj'' pozostawionych przez włamywaczy i dających im utajniony dostęp do skompromitowanego serwera. Aktualna wersja 0.38 wykrywa kilka nowych programów tego typu.

Chrootkit http://www.chkrootkit.org/


WMAP
Paweł Krawczyk
poniedziałek, 30. grudnia 2002

WMAP jest nowym skanerem przeznaczonym do wyszukiwania dziur w serwerach WWW, posiadającym możliwość analizowania zwracanych przez serwer stron w celu odkrycia np. lokalizacji programów CGI.

WMAP http://pwp.007mundo.com/etorres1/


Nowe dziury w implementacjach SSH
Tomasz Słodkowicz
poniedziałek, 30. grudnia 2002

W zeszłym tygodniu opublikowano informację o dziurach w narzędziach ssh. Przy czym problemy nie dotyczą konkretnej implementacji, lecz wielu dostępnych produktów. Wynika to z przyjętej metody testów, wykorzystującej narzędzie SSHredder do kompleksowej analizy zachowania serwerów i klientów ssh w sytuacjach nietypowych. Efektem testów było odkrycie wielu nowych problemów, w tym związanych z przepełnieniami buforów, prowadzących do możliwości wykonania DoS lub wykonania kodu z uprawnieniami procesu klienta (lub serwera) ssh. Niekiedy błędy objawiają się nawet przed fazą uwierzytelnienia użytkownika.

Listę przetestowanych produktów można znaleźć tutaj, natomiast dokładniejsze informacje o zagrożeniach opublikował CERT w komunikacie CA-2002-36. Przy tej okazji warto przypomnieć o stosowaniu nakładających się zabezpieczeń, w postaci dodatkowego ograniczania możliwość połączeń z wybranych adresów IP (firewall, tcpd) oraz nie ufaniu autoryzacji opartej na DNS, co może ograniczyć źródła ataków.

CA-2002-36 http://www.cert.org/advisories/CA-2002-36.htmlPliki mp3 zagrożeniem dla Windows XP
Tomasz Słodkowicz
poniedziałek, 30. grudnia 2002

Producent najnowszej wersji Windows ostrzega, że z powodu błędu w obsłudze plików mp3 i wma możliwa jest kompromitacja systemu przez podesłanie spreparowanego pliku muzycznego. Błąd leży po stronie Windows Shell i dotyczy przepełnienia bufora w funkcjach odczytujących atrybuty plików muzycznych. W efekcie możliwe jest uruchomienie dowolnego kodu przenoszonego przez pliki mp3 lub wma. Co ciekawe, nie jest konieczne ani skopiowanie takiego pliku ze strony internetowej na dysk lokalny, ani jego załadowanie do pamięci! Wystarczy najechać myszką na ikonę trefnego pliku lub otworzyć okno folderu zawierającego taki plik. Dla wszystkich wersji systemu Windows XP dostępne są odpowiednie łaty, które są określane przez dostawcę jako krytyczne dla działania systemu.

Microsoft Security Bulletin MS02-072 http://www.microsoft.com/technet/security/bulletin/MS02-072.asp


Paketto Keiretsu
Jacek Politowski
poniedziałek, 30. grudnia 2002

Nowe zestaw narzędzi Paketto Keiretsu autorstwa Dana Kaminskiego ma spore szanse dołączyć do klasyki z serii netcat, nmap i innych niskopoziomowych analizatorów sieci. W zestawie Paketto znajdują się: scanrand - błyskawiczny skaner sieciowy, oparty o dwa niezależne (nie komunikujące się między sobą) procesy. Jeden, który wysyła zapytania i drugi, który analizuje odpowiedzi. Pod względem szybkości skanowania bije np. nmapa na głowę. minewt - bramka NAT działająca w pełni w przestrzeni użytkownika. Realizuje do tego coś, co chyba sam Dan określił jako ,,Guerilla Multicast'', czyli pozwala jednocześnie otrzymywać wielu stacjom w LANie unicastowe pakiety z zewnątrz (na zasadzie translacji adresów MAC), lc - odpowiednik netcata dla warstwy drugiej OSI. phentropy - obrabia dane do postaci strawnej dla OpenQVIS, paratrace - ciekawa implementacja traceroute, która zamiast wysyłać datagramy UDP, czy pakiety TCP SYN ze zwiększanym TTL ,,podłącza'' się do istniejącego strumienia TCP i wysyła Keepalive. Tym samym potrafi ,,przechodzić'' przez niektóre firewalle śledzące stan.

Paketto Keiretsu http://www.doxpara.com/paketto/


Phrack #60
Paweł Krawczyk
niedziela, 29. grudnia 2002

Ukazał się sześćdziesiąty, jubileuszowy, numer kultowego magazynu sieciowego Phrack. W numerze jak zwykle dostarczające wiele rozrywki rubryki stałe oraz techniczne artykuły na temat najnowszych ataków na sieci i systemy komputerowe. Przypomnijmy, że ukazujący się od 1985 roku Phrack jest jednym z niewielu, jeśli nie jedynym, podziemnym zinem, który zachował zarówno styl jak i poziom techniczny przez ostatnie 17 lat działalności.

Phrack http://www.phrack.com/


Legalne włamywanie do NGSec
Paweł Krawczyk
czwartek, 19. grudnia 2002

Firma NGSec przygotowała drugi już w tym roku konkurs dla włamywaczy - cykl prób o wzrastającym stopniu trudności, prezentujących rozmaite błędy popełniane przez programistów aplikacji webowych. Wśród nich błędy w PHP, wstawianie kodu SQL i wiele innych, w wymagających głębszej analizy kombinacjach. Nagród nie ma, ale jest to niewiątpliwie ciekawa i pouczająca rozrywka na długie zimowe wieczory. Będąc już przy tym temacie, warto także polecić WebGoat.

NGSec Quiz http://quiz.ngsec.biz:8080/


Ataki na sesje HTTP
Paweł Krawczyk
czwartek, 19. grudnia 2002

Słoweńscy badacze opublikowali nowy artykuł Session Fixation Vulnerability in Web-based Applications poświęcony możliwym atakom na sesje w aplikacjach webowych. Problem ten jest istotny ze względu na brak jednolitego standardu przekazywania stanu sesji w środowisku WWW i różnorodność dostępnych rozwiązań tworzonych przez autorów serwerów oraz poszczególnych aplikacji. Lektura zalecana dla programistów i administratorów takich instalacji.

ACROS Security: ,,Session Fixation Vulnerability in Web-based Applications'' http://www.acros.si/papers/session_fixation.pdf Tłumaczenie Sławomira Soszyńskiego http://arch.ipsec.pl/sess_fix.pdf


Lepton's Crack
Paweł Krawczyk
czwartek, 19. grudnia 2002

Tytułowy program jest nowym narzędziem do łamania haseł obsługującym następujące standardy: MD4, MD5, NTLM, Domino R4. Potrafi łamać hasła w trybie słownikowym i permutacyjnym (brute-force).

Lepton's Crack http://usuarios.lycos.es/reinob/


Ukryci w IPv6
Paweł Krawczyk, Wojtek Dworakowski
czwartek, 19. grudnia 2002

Włamywacze skutecznie opracowują nowe techniki ukrywania swojej działalności. Dzięki projektom takim jak HoneNet możemy jednak przyglądać się najnowszym osiągnięciom w tej dziedzinie. Jak doniósł niedawno Lance Spitzner, na jednym z serwerów-przynęt zarejestrowano działanie włamywacza, który po przejęciu systemu postawił sobie tunel IPv6 do innego kraju. Ze względu na małe rozpowszechnienie IPv6 stosunkowo niewiele narzędzi IDS potrafi poprawnie dekodować ramki tego protokołu, co czyni go nieprzezroczystym dla systemów wykrywania włamań. Najnowsze wersje Snorta mają wkrótce obsługiwać także IPv6.

HoneyNet http://honeynet.org/
Snort test release http://www.snort.org/~roesch/


Jak to drzewiej bywało...
Paweł Krawczyk
środa, 18. grudnia 2002

Serwis 8200.org udostępnił sporą porcję historycznych materiałów pochodzących z rozmaitych hackerskich list, zinów i prywatnych archiwów. Niewątpliwie ciekawa lektura... Dla kontrastu, serwis securitydigest.org udostępnia archiwa list dyskusyjnych administratorów, walczących z włamywaczami.

8200.org http://www.8200.org/
SecurityDigest http://securitydigest.org/


Oszuści na aukcjach
Paweł Krawczyk
wtorek, 17. grudnia 2002

O tym jak łatwo jest stracić pieniądze na aukcji internetowej w eBay miał okazję przekonać się Spider Robinson, dziennikarz Globe and Mail. Historia nie zawiera nic ponad zwykłe wyłudzenie - klient wysyła pieniądze za wylicytowany towar z góry by nigdy więcej nie ujrzeć towaru, pieniędzy ani sprzedającego. Dwa elementy są nowe - oszust wykorzystuje złamane (jak?) konta dawno nieaktywnych użytkowników eBay by później prywatnym mailem podesłać numer swojego konta ofierze. Druga część opisu Robinsona to zmagania z procedurą ubezpieczeniową oraz próby namierzenia złodzieja przez serwis aukcyjny - jedno i drugie powolne oraz nieskuteczne. Ze statystyk wynika, że u nas jest jednak lepiej.

Spider Robinson ,,Information highway robbery'' http://www.theglobeandmail.com/servlet/ArticleNews/PEstory/TGAM/20021211/COSPIDER/Columnists/columnists/columnistsNational_temp/1/1/6/


Projekt ,,Total Information Awareness''
Paweł Krawczyk
poniedziałek, 16. grudnia 2002

Tytułowy projekt DARPA TIA o całkowitym budżecie ponad 200 mln USD ma na celu stworzenie całkiem nowego systemu gromadzenia i przetwarzania danych wywiadowczych, mającego zastąpić obecną, niewystarczającą już technologię. Celem ma być walka z terroryzmem. Widać w tym rezultat zeszłorocznej wrześniowej porażki amerykańskiego wywiadu, który miał podobno sygnały o ataku na WTC, ale nie był w stanie zweryfikować ich prawdziwości i podjąć odpowiednich kroków.

Sercem TIA ma być nowy system bazodanowy działający w oparciu o nowe technologie i zapewne nową filozofię pracy, o pojemności liczonej w petabajtach (miliardach megabajtów). Do wymyślenia jak na razie pozostają także nowe metody gromadzenia, przeszukiwania danych oraz wnioskowania na ich podstawie, mające za cel podniesienie alarmu najwyżej w ciągu jednej godziny od skorelowania wydarzeń, mogących wskazywać na prawdopodobny atak terrorystyczny.

Potężna baza danych TIA ma być zasilana z wielu źródeł. Wśród nich znaleźć mają się własne dane wywiadowcze agencji zarządzającej TIA (zapewne będzie nią CIA, NSA lub jakaś nowa) ale także komercyjne zbiory danych należące do instytucji medycznych, finansowych oraz bazy instytucji publicznych (biblioteki itp). Nietrudno zauważyć, że takie skoncetrowanie tak istotnych danych w jednym miejscu o tak dużych możliwościach przetwarzania i korelacji stwarza proporcjonalnie duże ryzyko nadużyć. Więcej na ten temat można znaleźć w wypowiedziach przedstawicieli EPIC i EFF.

DARPA TIA http://www.darpa.mil/iao/TIASystems.htm
EPIC TIA http://www.epic.org/privacy/profiling/tia/
EFF TIA http://www.eff.org/Privacy/TIA/


Single-sign-on dla Apache i IIS
Paweł Krawczyk
środa, 11. grudnia 2002

Projekt PubCookie zainteresuje projektantów szukających techniki umożliwiającej jednorazowe logowanie się do systemów opartych o WWW. PubCookie łączy serwer uwierzytelniający (np. Kerberos, LDAP, NIS) z serwerem WWW (Apache, IIS) oraz obsługuje ich interakcję z przeglądarką użytkownika.

PubCookie http://www.pubcookie.org/


Porno pod cudzym sztandarem
Paweł Krawczyk
wtorek, 10. grudnia 2002

Gangi handlujące nielegalnymi materiałami pornograficznymi znalazły nowy sposób na ukrywanie swojej działalności - uruchamiają płatne serwisy na serwerach przypadkowych firm, do których wcześniej się włamano. Technika ta umożliwia sprzedaż nielegalnych treści bez ryzyka wpadki - odpowiedzialność, przynajmniej w początkowej fazie śledztwa, ponosi nieświadoma ofiara włamania. Działalność ta, określana nazwą pornjacking, przysporzy zapewne wiele problemów prawnikom i jeszcze więcej tym, którzy nie upilnowali bezpieczeństwa swoich serwerów.

The Register: John Leyden ,,Web pedos crack into corporate servers'' http://www.theregister.co.uk/content/55/28487.html


Certyfikat bezpieczeństwa dla polskiego szyfratora
Paweł Krawczyk
wtorek, 10. grudnia 2002

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego (dawny UOP) przyznała certyfikat bezpieczeństwa dla szyfratora Optimus ABA IPSec Gate. Certyfikat dopuszcza stosowanie szyfratora do poziomu ITSEC-E2 czyli ,,zastrzeżone'' w rozumieniu ustawy o ochronie informacji niejawnej. Oprogramowanie szyfratora jest oparte o wzmocniony system Linux i zostało opracowane w krakowskiej firmie ABA.

Szyfrator posiada szereg unikalnych funkcji, odróżniających go zarówno od obecnych na rynku rozwiązań klasy biznesowej, jak i szyfratorów wysokiej klasy do zastosowań bankowych i militarnych. IPSec Gate jest częścią opracowanego przez Optimusa i ABA systemu ochrony informacji, którego certyfikacja na wyższe poziomy bezpieczeństwa jest w toku.

ComputerWorld: ,,Optimus szyfruje z certyfikatem'' http://www.computerworld.pl/news/news.asp?id=49997


Podsłuchiwani podsłuchiwacze
Paweł Krawczyk
wtorek, 10. grudnia 2002

Po publikacji poświęconej holenderskiemu systemowi podsłuchu linii telefonicznych i teleinformatycznych po raz kolejny światło dzienne ujrzał problem nadzoru nad tymi instalacjami oraz zapobiegania nadużyciom.

Holenderski system oparto o urządzenia izraelskiej firmy Comverse-Infosys, przemianowanej na Verint po tym jak wcześniej w bieżącym roku FBI zaaresztowało kilku pracowników tej firmy pod zarzutem szpiegostwa w... rządowych instalacjach podsłuchowych.

Według Holendrów, kontrakt z Verint wymusza na nich warunki praktycznie uniemożliwiające nadzór nad danymi przechwytywanymi na potrzeby walki z przestępczością oraz pracą samych urządzeń, dostęp do których jest zastrzeżony wyłącznie dla pracowników producenta. W kilku przypadkach pojawiły się ugruntowane podejrzenia że dane, które powinny być dostępne tylko holenderskiemu wymiarowi sprawiedliwości są faktycznie przekazywane izraelskiemu wywiadowi.

Sprawa ta nie jest nowa, pierwsze sygnały o nadużyciach pojawiły się już w 1998 roku, jednak bez widocznego efektu. W połowie grudnia b.r. holenderski parlament ma prowadzić przesłuchania w tej sprawie. Ponieważ rozporządzenie polskiego Ministerstwa Infrastruktury regulujące legalny podsłuch jeszcze się nie ukazało, trudno jest powiedzieć czy sytuacja u nas będzie podobna czy gorsza.

C'T: Paul Wouters, Patrick Smits ,,Dutch tapping room not kosher'' http://www.fnl.nl/ct-nl/archief2003/ct2003-01-02/aftappen.htm
Fox News: Carl Cameron Investigates http://cryptome.org/fox-il-spy.htm
Comverse-Infosys/Verint www.cominfosys.com/


Nowe wcielenie PROMIS
Paweł Krawczyk
piątek, 6. grudnia 2002

Jak donosi New Scientist, amerykańska firma Crystaliz stworzyła aplikację wspomagającą analizę danych, przeznaczoną m.in. do wykrywania przypadków ,,twórczej księgowości'', która w bieżącym roku była przyczyną przynajmniej kilku skandali takich jak upadek Enronu. Główną siłą aplikacji ma być zdolność do równoczesnego analizowania informacji tylko częściowo zorganizowanych i pochodzącej z wielu źródeł na raz (,,data mining''). Program podobno sprawdził się już podczas analizowania danych giełdowych z Wall Street, kiedy zgłoszenie przez niego podejrzanych wyników pewnej firmy zbiegło się w czasie z wszczęciem wobec niej śledztwa skarbowego. Potencjalne zastosowania systemu to także wykrywanie odstępstw od typowych zachowań w innych dziedzinach życia - wykrywanie włamań do sieci oraz kryminalistyka. Nietrudno się więc dziwić, że programem zainteresował się Pentagon oraz DARPA.

Historia ta nieodparcie nasuwa skojarzenie z wydarzeniami, które miały miejsce 15 lat wcześniej, kiedy powstał niemal legendarny program o podobnych zastosowaniach, czyli PROMIS. Sensacyjną historię - i zapewne w dużej mierze prawdziwą - historię tej aplikacji w świecie wielkiej polityki opisał wyczerpująco Egmont R. Koch w książce ,,Infomafia'', którą polecamy (można ją znaleźć w polskich antykwariatach sieciowych, np. tutaj i tutaj).

The New Scientist: ,,Fraud detection software catches Pentagon's eye'' http://www.newscientist.com/news/news.jsp?id=ns99993111


Ochrona przed trojanami dla BSD
Paweł Krawczyk
piątek, 6. grudnia 2002

Ukazała się nowa wersja rozrzeszeń sigexec chroniących przed koniami trojańskimi systemy FreeBSD (4.7) i OpenBSD (3.2). Zastosowana metoda wykorzystuje podpisy cyfrowe sprawdzane na poziomie kernela systemu przed wykonaniem podejrzanego pliku binarnego.

TrojanXproof Anti-Trojan and Trojan Detection http://www.trojanproof.org/


Nowe PGP 8.0
Tomasz Słodkowicz
środa, 4. grudnia 2002

Na stronach PGP Corporation pojawiła się najnowsza wersja PGP 8.0 dla Windows i Macintosh. Poza wersjami komercyjnymi, zgodnie ze wcześniejszymi zapowiedziami, udostępniono także wersję darmową (freeware) do użytku domowego. Nie zawiera ona modułów do integracji z klientami poczty elektronicznej ani tworzenia wirtualnych szyfrowanych dysków. Nowy właściciel programu udostępnił także dla potrzeb audytu źródła najnowszej wersji programu, które można pobrać ze strony WWW.

PGP Corporation http://www.pgp.com/


SMSy niezbyt bezpieczne
Paweł Krawczyk
poniedziałek, 2. grudnia 2002

Po incydencie związanym z przechwytywaniem SMSów w brytyjskiej sieci komórkowej MMO2, firma analityczna Gartner ostrzegła, że treść tych wiadomości jest łatwo dostępna dla operatora sieci i nie należy ich wykorzystywać do przekazywania poufnych informacji. Co prawda, zawsze wiąże się to z nieuczciwością pracowników operatora, ale jak pokazuje zeszłoroczny przykład z naszego kraju (kobieta uzyskała SMSy dowodzące niewierności męża), jest to możliwe nie tylko w teorii.

The Register: ,,SMS security risks highlighted by Friends Reunited hacking case'' http://www.theregister.co.uk/content/55/28326.html


Open source bardziej dziurawe?
Paweł Krawczyk
poniedziałek, 2. grudnia 2002

Firma analityczna Aberdeen Group opublikowała raport, w którym ostro krytykuje bezpieczeństwo oprogramowania open-source i stawia tezę, że produkty Microsoftu są bezpieczniejsze. Tych, którzy spodziewają się długiej listy argumentów i szczegółowej analizy spotka zawód - raport jest krótki, a cała argumentacja opiera się o fakt, że w ciągu ostatnich miesięcy pojawiło się więcej ogłoszeń CERT dotyczących open-source, niż Microsoftu. Całkowicie pominięto przy tym skalę oraz charakter tych błędów po jednej i po drugiej stronie, co sprawia wrażenie że raport został napisany na zamówienie. A wszystko to dzieje się, gdy trwa kolejna epidemia windowsowego wirusa Winevar.

Aberdeen Group, ,,Open Source and Linux: 2002 Poster Children for Security Problems'' http://www.aberdeen.com/2001/research/11020005.asp


Bezpieczeństwo?! A kogo to obchodzi...
Paweł Krawczyk
piątek, 22. listopada 2002

W ostatnich dniach ukazały się prawie jednocześnie (zbieg okoliczności?) dwa artykyły o dość pesymistycznej wymowie. Pierwszy z nich, tytułowy Security holes... Who cares? autorzy opisują jak obserwowane przez nich serwery zareagowały (czy też NIE zareagowały) na informację i późniejsze poprawki poważnej dziury w OpenSSL. Drugi artykuł Better security through shame że skoro dotychczas stosowane metody edukacji programistów z zakresu bezpieczeństwa są bezskuteczne, to może powinniśmy spowodować by autorzy dziurawego kodu zaczęli się za niego wstydzić?

Eric Rescorla ,,Security holes... Who cares?'' http://www.rtfm.com/upgrade.pdf
Michael Bacarella ,,Better security through shame'' http://m.bacarella.com/papers/secsoft/


Nowy Cryptogram
Paweł Krawczyk
piątek, 22. listopada 2002

Kilka dni temu ukazał się nowy numer popularnego sieciowego miesięcznika poświęconego ochronie danych, wydawanego przez Bruce Schneiera. W środku jak zwykle kilka krytycznych uwag na temat kryptografii w naszym świecie oraz aktualności.

Cryptogram http://www.counterpane.com/crypto-gram.html